...

Ku-Ba-Ba Blog'taki yazılar ve album tanıtımları Motet & Sudaay tarafından hazırlanmaktadır-Müzik dünyasında belli bir değer yaratmış isimlerin tanıtılması amacıyla hazırlanmış bir blogtur..

29 Kasım 2010 Pazartesi

.:Ian Anderson-1995-Divinities:.

1- In a Stone Circle
2- In Sight of the Minaret
3- In a Black Box

4- In the Grip of Stronger Stuff

5- In Maternal Grace

6- In the Moneylender's Temple

7- In Defence of Faiths

8- At Their Father's Knee

9- En Afrique

10-In the Olive Garden

11-In the Pay Of Spain
12-In the Times of India (Bombay Valentine)


albüm bilgisi

Ian Anderson, 1947 İskoçya doğumlu İngiliz şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Jethro Tull gibi muhteşem bir grubun bana göre başıdır. Grubuyla birlikte yaptığı çalışmaların dışında solo çalışmalarıyla da oldukça farklı açılardan sanata bakış açısı onu gerçekten devleşmiş sanatçılardan biri yapar.

Yan flüt elinde sanki bedeninin bir parçasıdır. Gelmiş geçmiş en büyük yan flütçülerden biridir. Klasik anlamda çalış tekniğinin dışında kendi kendine geliştirdiği tekniklerle flütüyle özdeşleşmiş bir sanatçıdır.

Flüt çalma esnasında zaman zaman flütle birlikte mırıldanan, konuşan bir tarzın dışında dinleyende hemen Ian Anderson çalışını hatırlatan bir tarzı vardır.

Şarkılarında sözlerin de son derece önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Genellikle folk ve fantastik temalar kullanır.

Sayısız albümde imzası olan sanatçının diskografisi buraya aktarılacak gibi değil. Bu sebeple bu anlamda bilgiye ulaşmak isteyenler web sayfasından yararlanabilir.solo albümleri şöyledir

1983-Walk Into Light
1995-Divinities: Twelve Dances with God
2000-The Secret Language of Birds
2003-Rupi's Dance
2005-Ian Anderson Plays The Orchestral Jethro Tull

Divinities: Twelve Dances with God, Ian Anderson'un solo olarak yaptığı ikinci albümdür. Farklı etnik ve geleneksel özellikleri kullanarak yaptığı müzik gerçekten 12 parçanın her birinde farklı tınıları ve özellikleriyle başucu albümlerinden biri olacak niteliktedir.

Bu albümde kendisine eşlik eden müzisyenler şunlardır;

Ian Anderson — concert and bamboo flutes
Andrew Giddings — keyboards
Doane Perry — tuned and untuned percussion
Douglas Mitchell — clarinet
Christopher Cowrie — oboe
Jonathon Carrey — violin
Nina Gresin — cello
Randy Wigs — harp
Sid Gander — french horn
Den Redding — trumpet


web sayfası

Sanatçının blogtaki diğer albümü

24 Kasım 2010 Çarşamba

.:Geoffrey Oryema-1993-Beat The Border:.

01 The River
02 Kel Kweyo
03 Market Day
04 Lapwony
05 Umoja
06 Gang Deyo
07 Hard Labour
08 Payira Wind
09 Lajok
10 Nomad


albüm bilgisi

1953 doğumlu Uganda'lı müzisyen. Babası Uganda'nın başbakanlığını yaptığı sırada öldürülmüştür. Geoffrey Oryema'da uzun yıllar memleketinden uzakta sürgünde yaşamıştır, ilk albümü olan 'Exile/Sürgün' le sesini tüm dünyaya duyurmuştur.

Bazı şarkılarında bildik afrika ritmleri ve vokaller vardır, sesi oldukça yumuşak gelir dinleyiciye, bazı parçaları akustik yönden çok dikkat çekicidir. Bu albümde ilk 3 parçadan ben oldukça keyif aldım.diğer albümleri

1990-Exile
1993-Beat the Border
1996-Night to Night
2000-Spirit
2002-The Odysseus/Best Of
2004-Words
2004-Masters at Work

web sayfası

20 Kasım 2010 Cumartesi

.:Ferenc Snétberger-Markus Stockhausen Trio-Joyosa :.

1. Gio
2. Basswave
3. Madhawi
4. Gommé
5. Joyosa
6. Mona
7. Freund
8. Our Father
9. Jasmin
10. The Waltz


albüm bilgisi

Hepsi birbirinden değerli dört sanatçı tarafından 2004 yılında oluşturulmuş bu albüm, jazz müziğinin en güzel örneklerinden biridir. Albümle ilgili bilgi vermeden önce bu albümü oluşturan sanatçıları tanıtmayla işe başlamak istiyorum.Markus Stockhausen

Müzisyen Karlheinz Stockhausen'ın oğlu olan sanatçı Köln'de dünyaya geldi. Çok küçük yaşlarda müziğin içinde oluşan bir dünyada 6 yaşındayken piyano dersleri almaya başladı. Ancak 12 yaşına geldiğinde piyano yerine trompeti seçecek ve Köln'deki müzik okuluna gidecekti.

Cologne Musikhochschule'de 1974 yılında başlayan müzik eğitimi Klaus Oldemeyer ile piyano, R.Platt ile klasik trompet, Manfred Schoof ile jazz trompet eğitimi ile devam etti. 1982 yılında mezun olduğunda klasik müzik ile bezediği eğitimini jazz ağırlıklı olarak geliştirme adına çalışmalar yapacak ve bu anlamda jazz müziğin en iyi trompet ve flugel horn çalgıcısı olacaktır.

Babası da müzisyen olduğundan baba-oğul olarak yaptıkları çalışmalar son derece önemlidir.

Müzik yaşamı başarılar üzerine kurulmuş bir durumdadır. Birçok sanatçı ile birlikte yaptığı çalışmalarla sayısız albüme imza atan sanatçılardandır. Doğaçlamaları gerçekten insanı bu dünyadan öte bir dünyaya götürebilecek zenginlikte bir içeriğe sahiptir.

Kendisiyle ilgili daha detaylı bir bilgiye ulaşmak isterseniz web sayfasını incelemenizi önereceğim.

Çünkü bu albüm bir çok önemli sanatçıyı içinde barındıran bir albümdür.

web sayfası
Ferenc Snétberger

1957 yılında çingene bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Babası çok yetenekli bir gitaristtir ve doğal olarak Ferenc Snétberger çok genç yaşta müzikle babası sayesinde tanışmıştır.

13 yaşındayken müzik okulunda klasik gitar eğitimi almaya başladı ve aynı zamanda bir çok yarışmalara katıldı ve bu yaşlarda çok büyük başarılara sahip oldu. Okul ve yarışmalarla birlikte sürdürdüğü müzik çalışmalarına aynı zamanda para kazanmak için çalıştığı barlar da şans eseri jazz müziğiyle tanıştı. Bu da ister istemez onun müzik yaşamındaki ender zamanlardan bir tanesiydi.

1987 yılında Berlin'e yerleşen sanatçı Jim Hall ve Wes Montgomery gibi jazz sanatçılarından esinlendi. Daha sonra bu anlamda bilgisini arttırabilmek ve gelişebilmek için Budapeşte Konservatuarı'na girerek jazz gitar eğitimi aldı.

Bu açıdan sanatçının çalışmalarına bakarsak , müziklerinde geçmişinden getirdiği çingene özellikleri yanında klasik müziğin ve jazz'ın bütünleşmesine tanık olursunuz. Doğal olarak bu da sanatçıyı gerçekten gitarda farklı bir yere getiriyor.

Bir çok sanatçı ile çalışmaları olan sanatçıyla detaylı bilgiler için web sayfasını veriyorum;

web sayfası
Arild Andersen

1945 Norveç doğumlu bu usta basçı 1967-1973 yılları arasında Jan Garbarek Quartet'in bir üyesi olarak adını tüm dünyaya duyurmuş bir sanatçıdır. Açıkcası hakkında ne yazarsam yazayım tam olarak anlatamayacağım müzisyenlerden bir tanesidir.

Beraber çalışmadığı bir müzisyen yok gibidir. Bana göre jazz dünyasınında en büyük kontrobascılardan biridir.

Yine sanatçıyla ilgili detaylı bilgi için web sayfasına bakabilirsiniz,

web sayfası
Patrice Heral

Bu albümdeki en ilginç kişilerden biri de Patrice Heral, 1965 doğumlu Fransız sanatçı yerel rock gruplarında umutsuzca bateri çalarken sonradan keşfedilen bir sanatçıdır.

Jazz müziğiyle tanışınca şansı bir anda dönen sanatçı çalışmalarına devam ederken bu albümdeki performansıyla da küçümsenmeyecek bir yerdedir.

Bu sanatçıyla detaylı bilgi için myspace sayfasına bakabilirsiniz;

myspace sayfası

Gerçekten büyük bir keyifle dinlenecek bir albümdür, herkese keyifli dinlemeleer...

16 Kasım 2010 Salı

.:Salman Gambarov-2005-East Or West:.

1 .Bird (after Azerbaijanian folk song)

2. In Spring (V. Mustafa-zade)

3. My Funny Zibeyda (T. Guliyev)

4. Magic Circle (after Azerbaijanian folk song)

5. Attack Yalli (after Azerbaijanian folk dance melody)

6. Rahab (S. Gambarov)

7. East Or West (S. Gambarov and A. Tagi-zade)


albüm bilgisi

1959 Bakü doğumlu Azerbeycan'lı piyanist ve besteci çok yönlü bir sanatçıdır. Gerek ülkesinde ve gerekse dünyada tanınan en iyi jazz piyanistlerinden biridir.

Bakustic Jazz adındaki grubuyla birlikte 1996 yılından beri dünyanın önemli jazz festivallerinde konser vermektedir.

İlk öğreniminden sonra 1978-1983 yılları arasında Azerbeycan Devlet Konservatuarında öğrenim görmüş ve bu okulda iyi bir jazz piyanisti olmanın ötesinde müzikolog olarak ta eğitimini tamamlamıştır.

Onun müzikolojiyle ilgili geniş bilgisi eserlerini dinlerken anlayabilirsiniz. Azerbeycan'a ait çalgıların son derece ustalıkla grubunda jazz müziğiyle birlikte kullanılması gerçekten kulaklarımızda son derece güzel tınılar bırakır.

Piyanoya olan hakimiyeti de son derece etkileyicidir. Bu albümde insan sesinin sınır tanımayan özelliğini bir kez daha duyacaksınız, gerçekten bir çok anlamda son derece etkileyici ve dinledikçe sizi daha da saran bir albüm..


diğer albümleri

-2005-East Or West
-2005-Standart Dialoque (with Werner Englert)
-2010-Bakustic Jazz Live in Morgenland Festival Osnabrück

web sayfası

12 Kasım 2010 Cuma

.:Ron Carter-1995-Brandenburg Concerto:.


1 Brandenburg Concerto No. 3 (J.S.Bach)
2 Pavane (M.Ravel)
3 Joc Cu Bata (B.Bartok)
4 Aria (E.Grieg)
5 Vientos Del Desierto
6 Ombra Mai Fu (R.Carter)


albüm bilgisi

1937 Michigan doğumlu bascı ve viyolonselist..

Tüm zamanların en iyi caz müzisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor ve 60'lı yıllardan bu yana dünya çapında tanınan Ron Carter; Tommy Flanagan, Gil Evans, Lena Horne, Bill Evans, B.B. King, The Kronos Quartet, Dexter Gordon, Wes Montgomery ve Boby Timmons gibi ünlü isimlerle çalışıp, 2500 kadar albümün yapımına yardım etmiştir, bu sayı onu caz tarihinin en çok kaydı bulunan birkaç basçısından biri yapıyor.

Carter ünlenmeye 1960’ların başında Miles Davis’in ikinci beşlisinde yer alarak başladı. Burada, sonradan devleşecek Herbie Hancock; Wayne Shorter ve Tony Willimas ile birlikte çaldı. O yıllardan bugüne sayısız caz ve caz dışı sanatçılarla birlikte albümler yaptı.

1960'ların başında Amerika'nın çeşitli yerlerinde Jaki Byard ve Eric Dolphy ile konserler verdi. 1963'den 1968'e kadar Miles Davis Quintet grubunun bir üyesiydi. Detroit News tarafından "Yüzyılın En İyi Basçısı " olarak seçilen Carter, Downbeat dergisi tarafından "Yılın En İyi Caz Basçısı" ödülüne layık görüldü, National Academy of Recording Arts and Science tarafından ise "En İyi Müzisyen" ödülünü aldı.

1993 yılında Miles Davis Tribute Band ile "En İyi Caz Enstrüman Grubu" dalında ilk Grammy ödülünü kazanan sanatçı, 1998'de "Sheet Blues" şarkısıyla ikinci Grammy ödülünü evine götürdü. 2004’te Berklee Müzik Koleji’nden fahri doktora ünvanı aldı. Ron Carter halen çeşitli üniversitelerde caz üzerine eğitim veriyor ve müzik hayatına hiç ara vermeden devam ediyor.

Müziğindeki müthiş melodi ve ritim sayesinde dinleyicisi üzerinde ciddi bir etki bırakan Ron Carter'ı henüz dinlemediyseniz kaçırmayın deriz.

'Brandenburg Konçerto' , Bach ın en ünlü konçertolarındandır. Toplam 6 konçertodur. Burada albüme ismini veren konçerto 3. konçertodur. Diğer parçalar diğer klasik bestecilerindir.
diğer albümler

-1961: Where? with Eric Dolphy
-1966: Out Front
-1969: Uptown Conversation
-1973: All Blues
-1973: Blues Farm
-1974: Spanish Blue
-1975: Anything Goes
-1976: Yellow & Green
-1976: Pastels
-1977: Piccolo
-1978: Peg Leg
-1978: Standard Bearers
-1979: Parade
-1980: New York Slick
-1980: Patrao
-1990: Carnaval
-1991: Meets Bach
-1992: Friends
-1994: Jazz, My Romance
-1995: Mr. Bow Tie
-1995: Brandenburg Concerto
-1997: The Bass and I
-1998: So What
-1999: Orfeu
-2001: When Skies Are Grey
-2002: Stardust
-2003: The Golden Striker
-2003: Eight Plus
-2003: Ron Carter Plays Bach
-2006: Live at The Village Vanguard
-2007: Dear Miles
-2008: Jazz and Bossa

birlikte yaptığı albümlerin çok olması nedeniyle buraya almıyoruz

web sayfası

7 Kasım 2010 Pazar

.:Ravi Shankar-Yehudi Menuhin-Menuhin meets Shankar:.

1. Prabhati
2. Raga Puriya Kalyan
3. Swara-Kakali

4. Raga Piloo

5. Raga Ananda Bhairava
Sir Yehudi Menuhin (violin)
Alla Rakha (tabla)
Kamala Chakravarti (tamboura)
Nodu Mullick (tamboura)


albüm /sanatçı bilgisi


Ravi Shankar (1920- ...)

Hintli müzisyen, besteci ve sitarist,

George Harrison tarafından “Dünya Müziği’nin Godfather’ı” olarak nitelendirilen Shankar bu yılın Nisan ayında 90 'ıncı yaşını da kutlamış oldu, gerçekten de büyükbaba yaşlarını da geçmiş sayılır.

1960’lara yaklaşırken Ravi Shankar’ın adı George Harrison (The Beatles) ve Yehudi Menuhin ile sık sık anılmaya başlandı. Sonrasında Menuhin’le gerçekleştirdikleri bir dizi kayıtlardan ortaya çıkan albümlerden biri..

Shankar’ın Batı’yla arasındaki bu bağlantı, Avrupa ve Kuzey Amerika’da Hint müziğine yönelik kayda değer bir ilginin ortaya çıkmasına ve dünya müziğine yönelik bu ilginin temellerini oluşturarak Shankar'ın dünya müziğinde önemli bir yere gelmesine neden oldu.

Yehudi Menuhin, Shankar’la ilgili şu sözleri söylemiştir: “Shankar, büyük bir armağandı, müzik tecrübeme yepyeni bir boyut kazandırmamı sağladı.Onun dehası ve insaniliği ancak Mozart’ın dehası ve insaniliğiyle karşılaştırılabilir."

Müzik mirasını kızlarından Anouska Shankar devralmış, diğer kızı Nora Jones ise ayrı bir kulvarda yol almaktadır.

studio and live albums

-Three Ragas (1956)
-Anuradha (1960)
-Improvisations (1962)
-India's Most Distinguished Musician in Concert (1962)
-India's Master Musician (1963)
-In London (1964)
-Ragas & Talas (1964)
-Portrait of Genius (1964)
-Sound of the Sitar (1965)
-Live at Monterey (1967)
-In San Francisco (1967)
-West Meets East (1967)
-At the Monterey Pop Festival (1967)
-The Exotic Sitar and Sarod (1967)
-A Morning Raga / An Evening Raga (1968)
-The Sounds of India (1968)
-In New York (1968)
-At the Woodstock Festival (1969)
-The Concert for Bangladesh (1971)
-Four Raga Moods (1971)
-Raga (Soundtrack) (1972)
-In Concert 1972 (1973)
-Transmigration Macabre (OST) (1973)
-Ragas with Ali Akbar Khan (1973)
-Shankar Family & Friends (1974)
-Music Festival From India (1976)
-Concerto for Sitar-London Symphony Orch.-A.Previn (1976)
-Shankar in Japan (1979)
-Homage to Mahatma Gandhi (1981)
-Raga-Mala (Sitar Concerto No. 2) (1982)
-Pandit Ravi Shankar (1986)
-Tana Mana (1987)
-Inside the Kremlin (1988)
-Passages with Philip Glass (1990)
-Concert for Peace: Royal Albert Hall (1995)
-Genesis (1995)
-Towards the Rising Sun (1996)
-In Celebration (1996)
-Chants of India (1997)
-Raga Tala (1997)
-Shankar: Sitar Concertos and Other Works (1998)
-Vision of Peace: The Art of Ravi Shankar (2000)
-Full Circle: Carnegie Hall 2000 (2001)
-Between Two Worlds (Documentary directed by M.Kidel) (2001)
-Charly (2001)
-Genesis (2003 )
-Fatihli Homage to Mahatma Gandhi (2004)
-Flowers of India (2007)
-Ravi Shankar: the Doyen of Hindustani Music

web sayfası

Yehudi Menuhin (1916-1999)Keman virtüözü, bütün dahi insanlarda olduğu gibi o da 3-4 yaşlarında başladı keman çalmaya ve daha 11 yaşındayken New York Senfoni Orkestrası'yla birlikte Carnegie Hall'da sahneye çıktı.

46 yaşına geldiğinde İngiltere’de, 8-18 yaş arasındaki üstün yetenekli gençlere mali konumlarına bakmaksızın eğitim olanağı tanıyan, "Yehudi Menuhin School"’u kurdu. Ünlü sanatçılar Nigel Kennedy, Benjamin Marquise Gilmore, Miho Kawashima, Ella Rundle bu okuldan yetişmiştir.

Müzik alanında yaptıkları ürettikleri o kadar fazladır ki hepsini bir araya toplayıp tasnif edecek biri çıkmamıştır henüz-o yüzden diskografisi falan yoktur.

"Sanat insanlık icin umuttur.." (Yehudi Menuhin )

Michael Lawrence'in yaptığı The Mind of Music adlı belgesel tarzı bir filmde Yehudi Menuhin'in müzikle ilgili yaptığı yorumu izleyebilirsiniz:

5 Kasım 2010 Cuma

.:Bob Dylan-2010-The Witmark Demos (1962-1964):.

Disc 1

1. Man On The Street (Fragment)
2. Hard Times In New York Town
3. Poor Boy Blues
4. Ballad For A Friend
5. Rambling, Gambling Willie
6. Talking Bear Mountain Picnic Massacre Blues
7. Standing On The Highway
8. Man On The Street
9. Blowin' In The Wind
10. Long Ago, Far Away
11. A Hard Rain's A-Gonna Fall
12. Tomorrow Is A Long Time
13. The Death Of Emmett Till
14. Let Me Die In My Footsteps
15. Ballad Of Hollis Brown
16. Quit Your Low Down Ways
17. Baby, I'm In The Mood For You
18. Bound To Lose, Bound To Win
19. All Over You
20. I'd Hate To Be You On That Dreadful Day
21. Long Time Gone
22. Talkin' John Birch Paranoid Blues
23. Masters Of War
24. Oxford Town
25. FarewellDisc 2

1. Don't Think Twice, It's All Right
2. Walkin' Down The Line
3. I Shall Be Free
4. Bob Dylan's Blues
5. Bob Dylan's Dream
6. Boots Of Spanish Leather
7. Girl From The North Country
8. Seven Curses
9. Hero Blues
10. Whatcha Gonna Do?
11. Gypsy Lou
12. Ain't Gonna Grieve
13. John Brown
14. Only A Hobo
15. When The Ship Comes In
16. The Times They Are A-Changin'
17. Paths Of Victory
18. Guess I'm Doing Fine
19. Baby, Let Me Follow You Down
20. Mama, You Been On My Mind
21. Mr. Tambourine Man
22. I'll Keep It With Minealbüm / sanatçı bilgisiKağızman'lı bir hemşehrimizi buradan tanıtmakla gurur duyuyoruz:) şaka bir yana Dylan'ın kendi açıklamalardan öğreniyoruz büyükannelerinden birinin Kağızman'lı olduğunu.

1941 Minnesota doğumlu bu asi delikanlının müzik hayatı üniversiteden atılınca başlamış oldu.

"The Freewheelin' Bob Dylan" 1963'te piyasaya çıktığında, Dylan, en iyi olma yoluna çıkmıştır. Albümün kapağında New York sokaklarında sevgilisi Suze Rotolo ile birlikte çekilmiş bir fotoğrafı bulunmaktadır. "Blowin' In The Wind", herkesin diline düşmüştür.

Her seferinde farklı bir şeylerden bahseden Dylan; savaşların anlamsızlığından, Tanrı’dan, adaletsizlikten, seksten, aşktan, sevgiden bahsetmiştir.

60'lı 70'li yıllara damgasını vuran Dylan için ne yazılsa eksik kalır. Hepimizin hayatında bir Dylan şarkısı vardır mutlaka..

Blowin' In The Wind

Bir adamın katetmesi gereken ne kadar yol var
Ona erkek demeniz için
Evet, ve kaç deniz aşmalı beyaz bir güvercin
Kumlarda uyumadan önce
Evet, ve top gülleleri kaç kez atılmalı
Sonsuza dek yasaklanmalarından önce
Cevap, dostum, rüzgarla esiyor
Cevap rüzgarda uçuyor
Bir adam kaç kez yukarı bakmalı
Gökyüzünü görebilmesi için
Evet, ve bir adamın kaç kulağı olmalı
İnsanların ağladığını duyabilmesi için
Evet, ve kaç ölüm olmalı onun bilmesi için
Ne kadar çok insanın öldüğünü?
Cevap, dostum, rüzgarda esiyor
Cevap rüzgarda uçuyor
Kaç yıl geçmeli bir dağın varolabilmesi için
Suyla yıkılmaması için
Evet ve kaç yıl geçmeli bazı insanların yaşayabilmesi için
Özgür olmaları için izin verilmeden önce
Evet ve bir adam kaç kere çevirebilir başını
Sadece görmemek için
Cevap, dostum, rüzgarda esiyor
Cevap rüzgarda uçuyor


fotoğrafları91 fotoğraf |37 MB


diğer albümleri1962 - Bob Dylan
1963 - The Freewheelin' Bob Dylan
1964 - Another Side Of Bob Dylan
1964 - The Times They Are A-Changin'
1965 - Bringing It All Back Home
1965 - Highway 61 Revisited
1966 - Blonde On Blonde
1967 - Bob Dylans Greatest Hits - Vol.1
1967 - John Wesley Harding
1969 - Nashville Skyline
1970 - New Morning
1970 - Self Portrait
1971 - Bob Dylan's Greatest Hits, Vol. 2
1973 - Dylan
1973 - A Fool Such As I
1973 - Pat Garrett & Billy the Kid
1974 - Planet Waves
1974 - Before The Flood
1975 - Blood On The Tracks
1975 - The Basement Tapes
1976 - Desire
1976 - Hard Rain
1978 - Street Legal
1979 - At Budokan
1979 - Slow Train Coming
1980 - Saved
1981 - Shot Of Love
1983 - Infidels
1984 - Real Live
1985 - Biograph
1985 - Empire Burlesque
1986 - Knocked Out Loaded
1988 - Down In The Groove
1988 - Dylan & The Dead
1989 - Oh Mercy
1990 - Under The Red Sky
1991 - The Bootleg Series Vol. 1-3
1992 - Good As I Been To You
1993 - World Gone Wrong
1993 - The 30th Anniversary Concert Celebration
1994 - Bob Dylans Greatest Hits - Vol.3
1995 - MTV Unplugged
1997 - Time Out Of Mind
1998 - Live 1966-The Bootleg Series-Vol.4-The Royal Albert Hall
2000 - The Essential Bob Dylan
2001 - Love and Theft
2002 - Live 1975-The Bootleg Series-Vol.5-The Rolling Thunder
2003 - Masked And Anonymous
2004 - Live 1964-The Bootleg Series-Vol.6 -The Philharmonic Hall
2005 - No Direction Home-The Bootleg Series - Vol. 7-OST
2005 - The Best Of Bob Dylan
2006 - Modern Times
2006 - Blues
2007 - The Bootleg Series Vol. 7.5-Waiting For The Sign (61-71)
2007 - Dylan 3CD
2008 - Tell Tale Signs-The Bootleg Series Vol. 8
2009 - Together Through Life
2009 - Christmas In The Heart
2010 - Bob Dylan – Positively West 52nd Street
2010 - The Witmark Demos 1962-1964-The Bootleg Series Vol.9
2010 - The Original Mono Recordings

albüm kapakları | 2 MB | 55 kapak


şarkı listesi ( A' dan Z' ye )'Til I Fell In Love With You
10,000 Men
2 x 2
4th Time Around
A Hard Rain's A-Gonna Fall
A Satisfied Mind
Abandoned Love
Absolutely Sweet Marie
Ain't No More Cane
Ain't Talkin'
Alberta 1
Alberta 2
All Along The Watchtower
All I Really Want To Do
All Over You
All The Tired Horses
Angelina
Apple Suckling Tree
Are You Ready?
Arthur McBride
As I Went Out One Morning
Baby Let Me Follow You Down
Baby Stop Crying
Baby, I'm In The Mood For You
Ballad In Plain D
Ballad Of A Thin Man
Ballad Of Donald White
Ballad Of Hollis Brown
Band Of The Hand (It's Hell Time Man!)
Belle Isle
Bessie Smith
Beyond Here Lies Nothin'
Beyond The Horizon
Billy (Main Title Theme)
Billy 1
Billy 4
Billy 7
Black Crow Blues
Black Diamond Bay (Bob Dylan and Jacques Levy)
Blackjack Davey (trad. arr. by Bob Dylan)
Blind Willie McTell
Blood In My Eyes (traditional, arranged by Dylan)
Blowin' In The Wind
Blue Moon
Bob Dylan's 115th Dream
Bob Dylan's Blues
Bob Dylan's Dream
Bob Dylan's New Orleans Rag
Boots Of Spanish Leather
Born In Time
Broke Down Engine
Brownsville Girl
Buckets Of Rain
Bunkhouse Theme
Bye And Bye
Call Letter Blues
Can You Please Crawl Out Your Window?
Can't Wait
Canadee-i-o
Cantina Theme (Workin' For The Law)
Caribbean Wind
Cat's In The Well
Catfish (Bob Dylan & Jacques Levy)
Changing Of The Guards
Chimes Of Freedom
Clean-Cut Kid
Clothes Line Saga
Cold Irons Bound
Coming From The Heart (The Road Is Long)
Copper Kettle
Corrina Corrina
Country Pie
Covenant Woman
Crash On The Levee (Down In The Flood)
Cry A While
Dark Eyes
Day Of The Locusts
Days Of '49
Dead Man, Dead Man
Dear Landlord
Death Is Not The End
Delia
Desolation Row
Diamond Joe
Dignity
Dink's Song
Dirge
Dirt Road Blues
Disease Of Conceit
Do Right To Me Baby (Do Unto Others)
Don't Fall Apart On Me Tonight
Don't Think Twice, It's All Right
Don't Ya Tell Henry
Down Along The Cove
Down The Highway
Dreamin' Of You
Drifter's Escape
Driftin' Too Far From Shore
Dusty Old Fairgrounds
Emotionally Yours
Endless Highway
Eternal Circle
Every Grain Of Sand
Everything Is Broken
Farewell
Farewell Angelina
Father Of Night
Final Theme
Fixin' To Die (Bukka White)
Floater (Too Much To Ask)
Foot Of Pride
Forever Young
Forgetful Heart
Frankie & Albert
Freight Train Blues
Froggie Went A-Courtin'
From A Buick 6
Gates Of Eden
George Jackson
Girl From The North Country
God Knows
Goin' To Acapulco
Going, Going, Gone
Golden Loom
Gonna Change My Way Of Thinking
Gospel Plow
Got My Mind Made Up
Gotta Serve Somebody
Gotta Travel On
Groom's Still Waiting At The Altar
Had A Dream About You, Baby
Handy Dandy
Hard Times (Stephen Foster)
Hard Times In New York Town
Hazel
He Was A Friend Of Mine
Heart Of Mine
Heartbreak Hotel
Heartland
Hero Blues
High Water (for Charlie Patton)
Highlands
Highway 51
Highway 61 Revisited
Honest With Me
Honey, Just Allow Me One More Chance
House Carpenter
House Of The Risin' Sun
Huck's Tune
Hurricane (Bob Dylan and Jacques Levy)
I Am A Lonesome Hobo
I And I
I Believe In You
I Don't Believe You (She Acts Like We Never Have Met)
I Dreamed I Saw St. Augustine
I Feel A Change Comin' On
I Forgot More Than You'll Ever Know
I Pity The Poor Immigrant
I Shall Be Free
I Shall Be Free No. 10
I Shall Be Released
I Threw It All Away
I Wanna Be Your Lover
I Want You
I Was Young When I Left Home
I'll Be Your Baby Tonight
I'll Keep It With Mine
I'll Remember You
Idiot Wind
If Dogs Run Free
If Not For You
If You Ever Go To Houston
If You Gotta Go, Go Now
If You See Her, Say Hello
In My Time Of Dyin'
In Search Of Little Sadie
In The Garden
In The Summertime
Introduction by Kris Kristofferson
Is Your Love In Vain?
Isis (Bob Dylan and Jacques Levy)
It Ain't Me, Babe
It Hurts Me Too
It Takes A Lot To Laugh, It Takes A Train To Cry
It's All Good
It's All Over Now, Baby Blue
It's Alright, Ma (I'm Only Bleeding)
Jack-A-Roe
Jet Pilot
Jim Jones (trad. arr. by Bob Dylan)
Joey (Bob Dylan and Jacques Levy)
John Brown
John Wesley Harding
Jokerman
Jolene
Just Like A Woman
Just Like Tom Thumb's Blues
Katie's Been Gone
Kingsport Town
Knockin' On Heaven's Door
Last Thoughts On Woody Guthrie
Lay Down Your Weary Tune
Lay, Lady, Lay
Lenny Bruce
Leopard-Skin Pill-Box Hat
Let It Be Me
Let Me Die In My Footsteps
Let's Keep It Between Us
Let's Stick Together
License To Kill
Life Is Hard
Like A Rolling Stone
Lily, Rosemary And The Jack Of Hearts
Little Maggie
Little Sadie
Living The Blues
Lo And Behold!
Lone Pilgrim
Lonesome Day Blues
Long Distance Operator
Long Time Gone
Lord Protect My Child
Love Henry
Love Is Just A Four-Letter Word
Love Minus Zero/No Limit
Love Sick
Maggie's Farm
Make You Feel My Love
Mama, You Been On My Mind
Man Gave Names To All The Animals
Man In The Long Black Coat
Man Of Constant Sorrow
Man Of Peace
Man On The Street
Masters Of War
Maybe Someday
Meet Me In The Morning
Million Dollar Bash
Million Miles
Minstrel Boy
Mississippi
Mixed-Up Confusion
Moonlight
Moonshiner
Most Likely You Go Your Way (And I'll Go Mine)
Most Of The Time
Motorpsycho Nightmare
Mozambique (Bob Dylan and Jacques Levy)
Mr. Tambourine Man
My Back Pages
My Wife's Home Town
Nashville Skyline Rag
Need A Woman
Neighborhood Bully
Nettie Moore
Never Gonna Be The Same Again
Never Say Goodbye
New Morning
New Pony
Night After Night
Ninety Miles An Hour (Down A Dead End Street)
No More Auction Block
No Time To Think
Nobody 'Cept You
North Country Blues
Not Dark Yet
Nothing Was Delivered
Obviously Five Believers
Odds And Ends
Oh, Sister (Bob Dylan and Jacques Levy)
On A Night Like This
On The Road Again
One More Cup Of Coffee (Valley Below)
One More Night
One More Weekend
One Of Us Must Know (Sooner Or Later)
One Too Many Mornings
Only A Hobo
Only A Pawn In Their Game
Open The Door, Homer
Orange Juice Blues (Blues For Breakfast)
Outlaw Blues
Oxford Town
Paths Of Victory
Peggy Day
Percy's Song
Please Mrs Henry
Pledging My Time
Po' Boy
Political World
Positively 4th Street
Precious Angel
Precious Memories (arr. by Bob Dylan)
Pressing On
Pretty Peggy-O
Property Of Jesus
Queen Jane Approximately
Quinn The Eskimo (The Mighty Quinn)
Quit Your Low Down Ways
Ragged & Dirty
Rainy Day Women 12 & 35
Rambler, Gambler
Rambling, Gambling Willie
Rank Strangers To Me
Restless Farewell
Ring Them Bells
Rita May
River Theme
Rocks And Gravel
Rollin' And Tumblin'
Romance In Durango (Bob Dylan and Jacques Levy)
Ruben Remus
Sad-Eyed Lady Of The Lowlands
Sally Gal
Sally Sue Brown (J. Alexander-T. Stafford)
Santa Fé
Sara
Saved
Saving Grace
See That My Grave Is Kept Clean
Seeing The Real You At Last
Señor (Tales Of Yankee Power)
Series Of Dreams
Seven Curses
Seven Days
Shake Shake Mama
She Belongs To Me
She's Your Lover Now
Shelter From The Storm
Shenandoah (trad, arr. by Bob Dylan)
Shooting Star
Shot Of Love
Sign Language
Sign On The Cross
Sign On The Window
Silver Dagger
Silvio
Simple Twist Of Fate
Sittin' On Top Of The World
Sitting On A Barbed-Wire Fence
Slow Train
Solid Rock
Someday Baby
Someone's Got A Hold Of My Heart
Something There Is About You
Something's Burning, Baby
Song To Woody
Spanish Harlem Incident
Spirit On The Water
Stack A Lee
Stage Fright
Standing In The Doorway
Step It Up And Go
Stuck Inside Of Mobile With The Memphis Blues
Subterranean Homesick Blues
Sugar Baby
Summer Days
Suze (The Cough Song)
Sweetheart Like You
T.V. Talkin' Song
Take A Message To Mary
Take Me As I Am
Talkin' Bear Mountain Picnic Massacre Blues
Talkin' Hava Negiliah Blues
Talkin' John Birch Paranoid Blues
Talkin' New York
Talkin' World War III Blues
Tangled Up In Blue
Tears Of Rage
Tell Me
Tell Me That It Isn't True
Tell Me, Momma
Temporary Like Achilles
The Ballad Of Frankie Lee And Judas Priest
The Boxer
The Death Of Emmett Till
The Groom's Still Waiting At The Altar
The Levee's Gonna Break
The Lonesome Death Of Hattie Carroll
The Man In Me
The Night They Drove Old Dixie Down
The Shape I'm In
The Times They Are A-Changin'
The Water Is Wide
The Weight
The Wicked Messenger
They Killed Him
Things Have Changed
This Dream Of You
This Land Is Your Land
This Wheel's On Fire
Three Angels
Thunder On The Mountain
Tight Connection To My Heart
Time Passes Slowly
Tiny Montgomery
To Be Alone With You
To Ramona
Tombstone Blues
Tomorrow Is A Long Time
Tomorrow Night (Sam Coslow - Will Grosz)
Tonight I'll Be Staying Here With You
Too Much Of Nothing
Tough Mama
Trouble
Trouble In Mind
True Love Tends To Forget
Trust Yourself
Tryin' To Get To Heaven
Turkey Chase
Tweedle Dee & Tweedle Dum
Two Soldiers
Ugliest Girl In The World
Unbelievable
Under The Red Sky
Under Your Spell
Union Sundown
Up On Cripple Creek
Up To Me
Visions Of Johanna
Walkin' Down The Line
Wallflower
Walls Of Red Wing
Watching The River Flow
Watered-Down Love
We Better Talk This Over
Wedding Song
Went To See The Gypsy
What Can I Do For You?
What Good Am I?
What Was It You Wanted
When Did You Leave Heaven?
When He Returns
When I Got Troubles
When I Paint My Masterpiece
When The Deal Goes Down
When The Night Comes Falling From The Sky
When The Ship Comes In
When You Awake
When You Gonna Wake Up?
Where Are You Tonight?
Where Teardrops Fall
Who Killed Davey Moore?
Wiggle Wiggle
Wigwam
Winterlude
With God On Our Side
Woogie Boogie
Workingman's Blues 2
World Gone Wrong
Worried Blues (Hally Wood)
Yazoo Street Scandal
Ye Shall Be Changed
Yea! Heavy And A Bottle Of Bread
You Ain't Goin' Nowhere
You Angel You
You Changed My Life
You Wanna Ramble
You're A Big Girl Now
You're Gonna Make Me Lonesome When You Go
You're Gonna Quit Me
You're No Good

yaptığı resimler


49 Resim | 3 MB


otobiyografik filmiI'm Not There-2007-Todd Haynes

Directed by: Todd Haynes
Writers: Todd Haynes-Oren Moverman
Genre: Biography,Drama,Music
Country: USA,Germany
Language: English
Plot Outline: Ruminations on the life of Bob Dylan, where six characters embody a different aspect of the musician's life and work.
Runtime: 135 min
Awards: Nominated for Oscar. Another 14 wins & 11 nominations
Cast (first 10): Cate Blanchett, Ben Whishaw, Christian Bale, Richard Gere, Marcus Carl Franklin, Heath Ledger, Kris Kristofferson, Don Francks, Roc LaFortune, Larry Day

IMDB

filmi indirin


web sayfası

3 Kasım 2010 Çarşamba

.:Michel Camilo-2006-Tomatito-Spain Again:.

01-El Dia Que Me Quieras
02-Libertango
03-Fuga y Misterio
04-Adios Nonino
05-Stella By Starlight
06-Twilight Glow
07-A Los Nietos
08-La Tarde
09-La Fiesta
10-From Within
11-Amor De Conuco


albüm bilgisi

İspanya’dan gitarcı Tomatito ile cazla flamenko arasında deneysel bir çalışma..
İlk albüm 2000 yılında ikincisi 2006 yılında yayınlanmış..

Dünya müzik otoritelerine göre piyanonun dehası. Göz kamaştırıcı piyano tekniği, Karayip ritimleri ve caz armonileriyle tatlandırdığı ezgileriyle dinleyicide heyecan uyandırmayı başaran Camilo, müzikal mirasını zekice kullandığı zengin armonik doku, caz kökenleri ve olağanüstü tekniğiyle birleştirerek başlıbaşına bir başarı öyküsü kahramanı olmayı hakkediyor.

Camilo eğlence müziği olarak algılanan Latin cazına 1990’larda daha derin bakış açısı getiren, klasik müziğin birikimini taşıyan piyanistlerden. Caz albümleri kadar konçertolarıyla da tanınıyor.

(Babası eczacı, 9 tane amcasından 8'i besteci, 1 halası Klasik Batı Müziği piyanisti plan Camilo müzik dünyasına akordeon çalarak başlamış, 6 yaşında kendi bestelerini çalıyormuş, 9 yaşında konservatuvarda piyano eğitimi almaya başlamış, 14 yaşında cazı keşfetmiş.)

Kendi ülkesi olan Dominik Cumhuriyeti'nde müzik eğitimi alan ve 16 yaşındayken Ulusal Senfoni Orkestrası'na kabul edilen Camilo, 1976'ta New York'a taşınarak müzik çalışmalarını sürdürdü. Burada kendisini göstermesi de uzun sürmedi ve Latin müziğinin büyük ustası Paquito D'Rivera bir albümünde açılış parçası olarak Camilo'nun 'Why not?' isimli bestesini seçmesinin ardından Manhattan Transfer da aynı parçanın vokal versiyonuyla 1983'te Grammy Ödülü kazandığında, Camilo, artık müzik çevrelerinin kabul ettiği bir isim olmuştu.

Camilo'nun çıkardığı her albüm büyük bir başarı grafiği yakaladı. İlk albümleri 'Why not?' ve 'Suntan/In Trio' isimli albümlerinin ardından çıkardığı 'Michel Camilo', 8 hafta listelerin üst sıralarında kaldı; 'On Fire' Bilboard'un Yılın En İyi Üç Albümü seçkisine girdi; 1990'da çıkardığı 'On the Other Hand' ise En iyi 10 Caz Albümü sıralamasında kendine yer buldu. 2000'de Gitarist Tomatito'yla çıkardığı 'Spain' albümü ise 2000 yılında Latin Grammy Ödülleri'nde 'En İyi Latin Caz Albümü Ödülü'nü kazandı.

Caz'da olduğu kadar klasik müzikte de yetkin bir piyanist olan Michel Camilo'nun, birçok eseri BBC Senfoni Orkestrası'yla tarafından kaydedildi ve 2001'de albüm olarak yayınlandı. Bugüne kadar birçok film müziği de besteleyen sanatçı, aralarında New York Üniversitesi, Berklee Müzik Koleji, MIT, William Peterson Koleji ve Porto Rico Konservatuvarı gibi birçok okulda dersler de veriyor.

Okumayı seviyor. Özellikle şiir okumayı. Lorca en sevdiği ozan olup İspanyol şarkıcı Anna Belen için Lorca’nın birçok şiirini besteledi. “Lorquima Poemas” albümünde bu şarkıları bir araya getirdi. CD yaklaşık 400 bin adet satıldı. İspanya’da yılın en iyi albümü ödülünü aldı

diğer albümler

2009-Caribe (Live)
2007-Spirit of the Moment
2006-Spain Again
2006-Rhapsody in Blue
2005-Solo
2003-Live at the Blue Note
2002-Triangulo
2002-Piano Concerto,Suite & Caribe
2001-Calle 54 (Soundtrack)
2000-Spain
1997-Thru My Eyes
1997-Hands of Rhythm (Giovanni Hidalgo)
1996-Two Much (Soundtrack)
1994-One More Once
1993-Rendezvous
1991-Amo Tu Cama Rica (Soundtrack)
1990-On the Other Hand
1989-On Fire
1988-Michel Camilo
1986-Suntan
1985-Why Not?

web sayfası

1 Kasım 2010 Pazartesi

.:Nick Drake-Way to Blue / Pink Moon:.

1. Pink Moon
2. Place To Be

3. Road

4. Which Will

5. Horn

6. Things Behind The Sun

7. Know

8. Parasite

9. Ride

10. Harvest Breed

11. From The Morning
1. Cello Song
2. Hazey Jane I

3. Way To Blue

4. Things Behind The Sun

5. River Man 4

6. Poor Boy

7. Time Of No Reply

8. From The Morning

9. One Of These Things First
10. Northern Sky

11. Which Will

12. Hazey Jane II

13. Time Has Told Me

14. Pink Moon

15. Black Eyed Dog

16. Fruit Treealbüm bilgisi

19 Haziran 1948- 25 Kasım 1974 tarihleri arasında yaşamış ve kısacık hayatında bana göre müzikte son derece önemli şeyler yapmış İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve bestecidir.

Aslen Güneydoğu Asya'da yer alan Burma'da dünyaya gelen bu olağanüstü sanatçı 1950'li yılların ortasında ailesiyle birlikte tekrar İngiltere'ye dönerek Shakespeare'nin de doğum yeri olarak bilinen Warwickshire'e yerleşmişlerdir.

Müzik yaşamı okul yıllarında flüt çalarak başlamıştır. Daha sonra o dönemlerin önemli sanatçılarından Bob Dylan, Phil Ochs gibi sanatçıların müziklerinden etkilenerek çalışmalarını folk müzik üzerine yoğunlaştırır.

17 yaşındayken sahip olduğu gitar ile üniversite öğrencisi olarak yerel kulüplerde ve kafelerde sahne alan sanatçı son derece utangaç yapısıyla tanınır.

Daha sonra Fairport Convention grubunun basçısı tarafından keşfedilince profesyonel müzik kariyerine başlamış olur.

Utangaç yapısı döneminde çok fazla tanınmamasına neden olmuştur. Çünkü her zaman bir sanatçının tanınması konserlerle doğru orantılı olduğundan Drake konser vermemek için elinden geleni yapan bir müzisyendi. Hatta stüdyo çalışmalarında insanların bakışlarından kaçmak için duvara dönerek çaldığı söylenir.

Yaşarken sadece üç albüm çıkartmıştır. Ölümünden sonra kendi kendine kaydettiği parçalar piyasaya sürülmüş olmakla birlikte eserleri bir çok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

Melankolik yapısı ister istemez eserlerinde de kendini gösterir. Farklı bir hüzün içeren melodilerinde kullandığı sözlerde şiirsel anlamda çok değerlidir.

Psikolojik olarak kendini iyi hissetmediği dönemlerde kullandığı antidepresan ilaçlar sebebiyle öldüğü söylenir. Bu anlamda çok açıklayıcı bir bilgimiz olmamakla birlikte o dönemler yasak olmayan bu ilaçlar sonradan piyasadan kaldırılmıştır.

Resmi olarak ölümü intihar olarak kaydedilmiştir.

Öyle yada böyle bu mavi gezegende gerçekten son derece farklı tınılar bırakarak aramızdan ayrılan Drake aynı zamanda gitar çalışındaki farklılıkla da müzik dünyasındaki yerini almıştır. Gitarını alışagelmiş ses sisteminin dışında akort etmesi sebebiyle gitarından çok daha farklı armoniler çıkar.

albümleri

1969-Five Leaves Left
1970-Bryter Layter
1972- Pink Moon

öldükten sonra çıkardığı albümler:)

-1986-Time Of No Reply
-1994-Tanworth-in-Arden
-1994-Way to Blue
-2003-A Treasury
-2004-Made to Love Magic
-2007-Family Tree
-2007-Fruit Tree

Daha detaylı bilgi için hayranları tarafından oluşturulan web sayfasına bakabilirsiniz.

web sayfası;

ku ba ba..

Mitolojide, ay Kibele'nin simgesidir, zira o, aynı zamanda, aytanrıçasıdır da... ... Anadolu uygarlıkları içinde en dikkat çekici özelliklere sahip olan Kibele, aynı zamanda "Kubile", " Agdistis" "Artemis" ,"Vuruşemu", "Hepat" ve Frigler'de KUBABA olarak bilinir. ... O dönemde toplumda kadın erkeğe eşdeğer konumdaydı ve " Kybele" ismi de bu inancı simgelemektedir. ... Bu blog ise kadına ve müziğe yani, hayatı besleyen iki kaynağa adanmıştır..