...

Ku-Ba-Ba Blog'taki yazılar ve album tanıtımları Motet & Sudaay tarafından hazırlanmaktadır-Müzik dünyasında belli bir değer yaratmış isimlerin tanıtılması amacıyla hazırlanmış bir blogtur..

7 Şubat 2011 Pazartesi

.:Carlos Gardel The Very Best Of-60 Greatest Hits-2CD:.

CD 1
1. El Dia que Me Quieras
2. Guitarra Mia
3. Mi Buenos Aires Querido
4. Arrabal Amargo
5. Criollita Deci que Si
6. Vilvio una Noche
7. Aquellas Farras
8. Noche de Reyes
9. Cumparcita
10. Silencio
11. Yira Yira
12. Desden
13. Malevaje
14. Por una Cabeza
15. Haragan
16. Por que Me das Dique
17. Farolito de Papel
18. Buenos Aires
19. Alma en Pena
20. Siga el Corso
21. Te Aconsejo que Me Olvides
22. Mi Noche Triste
23. Mano a Mano
24. Bandoneon Arrabalero
25. Me da Pena Confesarlo
26. Viejo Rincon
27. Rosal
28. Como Abrazado a un Rencor
29. Arrabalero
30. Adios Muchachos

CD 2
31. Tomo y Obligo
32. Un Tropezon
33. Auqel Tapado de Armino
34. Ultima Copa
35. A Media Luz
36. Chorra
37. Corrientes
38. Lo Han Visto con Otra
39. Las Flores de Tu Balcon
40. Caminito
41. Melodia de Arrabal
42. Dandy
43. Esta Noche Me Emborracho
44. Milonga Sentimetal
45. Cuesta Abajo
46. Sus Ojos Se Cerraron
47. Te Odio
48. Vieja Recova
49. Madreselva
50. Rie Payaso
51. Que Vachache
52. Matala
53. Recuerdo Malevo
54. Caminito Soleado
55. Soledad
56. Senda Florida
57. Araca Corazon
58. Cieguita
59. Mala Entrana
60. Volver
albüm/ sanatçı bilgisi

Carlos Gardel (1890-1935) Arjantinli Tango şarkıcısı.
Gardel için Latin Amerika’dan dünyaya açılan ilk süperstar demek yanlış olmaz.

Kadifemsi bariton sesi, giyim tarzı, maço olarak görünmesine rağmen duygusal tavırları ve karizmatik kişiliği ile Gardel tangonun bilindik çizgisine yön vermiş, dahası bu çizgi ile özdeşleşmiştir.

Gardel fenomenini en iyi anlatacak örnek mezarı başındaki heykelinde sürekli yenilenerek sönmeden yanan sigarası ya da hayranlarının Gardel her geçen gün daha güzel söylüyor (Gardel sings better every day) deyişi olabilir mi?Fransız ya da Uruguaylı olduğu tartışılmaya devam edilen Gardel’in müzik çevreleri tarafından kabul edilen kökeni Fransa’dan yana ağır basar. Gardel ya da Charles Romuald Gardes, 11 Aralık 1890’da Fransa’nın Touluse kentinde Berta Gardes’in gayri meşru çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve iki yaşındayken annesi ile birlikte Arjantin’e göç etmiştir. 1906 yılında lise ikinci sınıfta okulu bırakan Gardel, kendisine «El Zorzal Criollo» ismini takan Jose Betinotti’nin teşviki ile Abasto bölgesindeki restoranlarda ve politik merkezlerde şarkı söylemeye başlamıştır.

Don Jose Razzano ismi Gardel’in hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Balvanera bölgesindeki El Pelado isimli kafede Razzano-Gardel ikilisinin oluşması aynı zamanda Gardel’in profesyonel sahne hayatının da başlangıcı olarak kabul edilebilir. Gardel ile Razzano 1912 yılında aralarına gitarist Francisco Martino’yu da alarak üçlü ve 1913 yılında solist Saul Salinas’ıda alarak dörtlü olmuşlar ancak bu dörtlü birlikteliği uzun süre sürdüremeyerek aynı yıl içerisinde dağılmış ve tekrardan Gardel-Razzano ikilisi olarak kariyerlerine devam etmişlerdir.Gardel-Razzano ikilisi 1913 yılından 1925 yılına kadar birlikte düet yapmış, ilk prestijli işlerini, adına tangolar dahi bestelenen, dönemin önemli kabare-restoranı Armenonville’de gerçekleştirmiştir. Bunu 1914 yılında çıktıkları Teatro Nacional Buenos Aires ve Arjantin turneleri ile 1915 yılında çıktıkları, Gardel’in idolü ünlü İtalyan tenor Enrico Caruso ile tanıştığı, Brezilya turnesi izlemiştir, ikili çalışmalarına, 1915 yılında Gardel’in bir bar kavgasında göğsünden yaralanması ile ara vermek zorunda kalmıştır.

Gardel’in en önemli çıkışı, yaralanmasının ardından 1917 yılında Teatro Empire Buenos Aires’te söylediği ilk tango «Mi Noche Triste» ile olmuştur. Uruguay’ın başkenti Montevideo da Pascual Contursi ile tanışan Gardel, Cantursi’nin Samuel Castriota’ya ait «Uta» isimli parçaya yazdığı sözlerin ardından ismini «Mi Noche Triste» (Hüzünlü Gecem) olarak değiştirdiği parçayı büyük bir risk alarak sahnede söylemiştir. Hatta Gardel’in bu parçayı söylemesine karşı çıkan Razzona Gardel’i sahnede yalnız bırakmıştır. Bir kadın satıcısı ile hayat kadınının diyaloglarını içeren sözlerinde hafif bir Buenos Aires argosu (Lunfardo) kullanılan parça, Gardel’in söylediği ilk tango olmanın yanı sıra farklı içeriği bu kadar rahatlıkla kabul görerek kaydedilip satılmış ilk tangodur.100.000 kopya satarak o döneme damgasını vuran bu parça ile başladığı tango kariyerinde Carlito 514 tanesi tango olmak üzere yaklaşık 770 parça kaydetmiştir. 1917 yıllından itibaren Arjantin, Şili, Uruguay, Brezilya ve ispanya gibi ülkelerde verdiği konserler ile ününü artıran Gardel, 1924 yılında Buenos Aires’e döndüğünde Radio L0W Gran Splendid’te İlk defa Francisco Canaro orkestrası eşliğinde kaydedilmiş, ertesi sene ise Canaro’nun yerini Osvaldo Fresedo ve orkestrası almıştır.

1925 yılında Razzano ile yollarını ayıran Gardel, ünlü bir solist olarak 1928’e kadar birçok kez ispanya’ya turneye gitmiştir. Gardel, 1928-1929 yılları arasında çıktığı Fransa turnesinde Paris operasından Empire Tiyatrosuna, Florida Kabaresinden Femina tiyatrosuna kadar birbirinden prestijli sahnelerde pekiştirdiği başarısını, aralara sıkıştırdığı italya ve ispanya turneleri ile daha da artırmıştır. 1929 yılında Buenos Aires’e döndükten sonra kendisinden Rio Oe la Plata’nın her iki yakasında söz ettirmeye başlamış ve 1930 yılında ilk kısa filmlerini çekmiştir. Kendisini ve yeni şarkılarını daha geniş kitlelere tanıtabilmek için kısa filmlerde oynamaya başlayan Gardel, Paramount ile imzaladığı ve ispanyolca konuşulan ülkelerde şöhretini artıracağını umduğu kontrat ile ilk uzun filmi «Luces de Buenos Aires» i çekmiştir. Gerçekten de «Luces de Buenos Aires» kısa sürede büyük bir başarı elde etmiş ve «Tomo y Obligo» parçasını hafızalara kazımıştır.Bu büyük başarının ardından Paramount yetkilileri Gardel’in kullandığı dilin Arjantin’e özgü deyimler ve Lunfardo içermesinden dolayı diğer İspanyolca konuşulan ülkelerde tam olarak anlaşamamasından endişe ederek, Fransa’da yaşayan Arjantinli söz ve senaryo yazarı Alfredo La Perla ile birlikte çalışmaya başlamışlardır. Bu birlikteliğin sonucunda Gardel’in tüm İspanyolca konuşulan ülkelerde mümkün olduğunca eksiksiz ve net olarak anlaşılması sağlanmıştır. Gardel 1932 yılında Fransız Paramount için «Esperame»,»La casa es seria», «Melodıa de arrabal» filmlerini çekmiştir. Bu filmler ile birlikte Melodfa de arrabal, Silencio, Me da pena confesarlo v.s. gibi tangolar doğmuştur.

1933 yılının sonlarına doğru yine kısa bir Fransa ve ispanya turnesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Gardel, 31 Aralık tarihinde, en büyük radyo kanallarından biri olan, NBC New York’ta ilk yayınını gerçekleştirmiştir. Bu ilk yayının ardından parçalarını ingilizce söylemeye çalışsa da yabacı dil zorlukları nedeniyle bir kaç ay sonra programı sona erdirilmiştir. Gardel bir sonraki sene, yine Alfredo La Perla’nin senaryo yazarlığı ile New York Paramount Pictures için «Cuesta abajo» (ünlü «Mi Buenos Aires Ouerido» parçasını seslendirdiği film), «Tango en Broadvvay» gibi filmlerde ve ingilizce’sindeki problemlere rağmen Bing Crosby, Richard Tauber ve Ray Noble gibi büyük isimlerle birlikte «Cazadores de Estrellas» isimli Paramount müzikalinde oynamıştır.Son filmlerinin ardından, gerçekleştirmek istediği Puerto Rico, Venezueta, Aruba, Curaçao, Colombia, Panama, Küba ve Meksika turnesini tamamlayamadan Kolombiya turnesi sırasında Alfredo La Perla ile bindiği uçağın havalanamadan başka bir uçakla çarpışması sonucu çıkan patlama ile Medellin kentinde 24 Haziran 1935’te hayata veda etmiştir. Naaşı Kolombiya, New York, Rio de Janerio’dan sonra Buenos Aires’te La Chacarita mezarlığına getirilmiş ve burada binlerce hayranının katılımıyla «Silencio» (sessizlik) isimli parça eşliğinde defnedilmiştir. Mi Buenos Aires Querido, Volver, Mi Noche Triste gibi parçalarının yanı sıra, at yarışlarına tutkun Gardel’in kadın kokusu filmi ile daha da ünlenen «Por Una Cabeza» tangosunu da Gardel’i anarken unutulmazların arasında saymak gerekir.

Gardel kendisinden önceki dönem ile kendisi ve sonrasını, tango müziği adına keskin bir şekilde değiştirmiştir. Öncesinde tamamen enstrümantal dans müziği olarak, elit kesim tarafından, dünyevi ihtirasların ifadesi olarak kabul edilip hor görülen tangonun geniş kitleler tarafından da benimsenmesini ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Gardel’in Latin Amerika ve Avrupa’da yayılan ünü ve tangonun uluslararası alanda gördüğü ilgi sayesinde Arjantinliler tarafından da benimsenmiştir. Jet hızı ile yükselişi ve zirvede iken yaşanılan trajik vedası ile Gardel, Arjantin halkının gözünde efsaneleşmiştir.anektotlar

-Gardel’i 1915 yılında karıştığı bar kavgasında kazara yaralayan kişi Ernesto Guevara Lynch, yani Che Guevara’nın babasıdır.

-1917 yılına kadar sadece folk parçalar seslendirerek hiç tango söylemeyen Carlos Gardel 1924 yılında Buenos Aires’i ziyaret eden Prens 8.Edward için şarkı söylemiştir.

-1927 yılında İspanya turnesi sırasında kendisine gerçek vatanının sorulması üzerine 'Benim memleketim tangodur ve onun da başkenti Korrientes Caddesi’dir.' demiştir.

-Gardel’in söylediği son tango bilinenin aksine Gardel tradejisine atfen uğursuzluk getirdiğine inanılan 'Adios Muchachos' değildir. Gerçekte söylediği son tango 'Tomo y Obligo' dur.

-Ölmeden önce bestelediği son şarkısı 'Adios Muchachos' (elveda çocuklar) milongalarda çalınmaz. Sanatçıya duyulan saygıdan dolayı bu şarkı çalındığı zaman dans eden herkes oturur ve şarkıyı dinler.

-Jorge Luis Borges, 1975 yılında yaptığı bir röportajda, Gardel’i hiç bir zaman sevemediğini Gardel’den önce tango müziğinin hareketli, canlı, dans edilebilir olduğunu ancak Gardel ile bütün bunların değişip tangoya hüzün ve gözyaşının hakim olduğunu söylemiştir.

-Parçaları Hollywood filmlerinde kullanılmış-bir örnek: Micheal Radford'un; neredeyse herkesi ağlatan 'Il Postino' filminde ülkesi Şili'denSicilya'nın bir köyüne sürülen şair Pablo Neruda ile eşinin köy evinin salonunda Carlos Gardel'in "Madreselva" sı ile yaptıkları tango sahnesi unutulmazdır.

-Lakabı, 'El Morocho del Abasto'dur. Adına pul basılmıştır. İsmi reklam sektörünün her alanında bol miktarda kullanılmıştır, tişörtten, anahtarlıklara her türlü objede bir meta olarak sömürülmüştür.diğer albümleri

-100 Anos
-100 por Carlos Gardel
-12 Clasicos
-15 Grandes Exitos
-15 Grandes Éxitos
-18 Grandes Exitos
-20 Exitos
-20 Grandes Exitos
-23 Grandes Tangos
-30 Exitos : El Rey Del Tango
-30 Grandes Exitos
-38 Masterpieces
-Absolute Best
-Acuarelas de Arrabal
-Adios Muchachos
-Aguellas Farras-Su Obra I
-Al Mundo Le Falta Un Tornillo
-Amores Dificiles-Vol.2
-Anclao En Paris
-Antologia 60 Aniversario
-Antologia Carlos Gardel
-Aquellas Farras
-Argentinian Passion
-Argentinos Tangos
-Bandoneon Arrabalero-Vol.15
-Best Of
-Best Recordings
-Buenos Aires
-Buenos Aires Querido
-Cada dia canta mejor
-Caminito-2010
-Cancion de Buenos Aires
-Canta A Buenos Aires Y Su Gente
-Canta El Zorzal
-Caricias Y Angustias
-Carlos Gardel 1-2
-Celebridades- Carlos Gardel
-Chansons de Ses Films
-Cien Años - 1990
-Classicos De
-Classicos De Carlos Gardel
-Coleccion Aniversario
-Coleccion De Oro
-Colección Inolvidables RCA - 20 Grandes Exitos
-Coleccion Mi Historia
-Coleccion Original
-Confession
-Criollita Deci Que Si-Vol. 1-9
-Cuidense Porque Andan-Vol. 1-13
-De Guapos Y Malevos
-Definitive Gold
-El Album De Oro De Carlos Gardel
-El Cantor, El Autor
-El Día Que Me Quieras
-El Gardel Que Conoci, Vol. 2
-El Gaucho-Su Obra Integral-17
-El Tango
-El Unico
-El Zorzal Criollo
-En Musica y en Fotos
-Epoca De Oro
-Eran Otros Hombres
-Está Siempre Vivo
-Etoiles De La Chanson
-Exitos de Sus Peliculas
-For Export
-From Argentina To The World
-Garconniere,Carreras-Vol.8
-Gardel Con Guitarras
-Gardel Hoy
-Gardel Inedito-1-2
-Gardel Por El Mundo
-Glorias Del Tango: Carlos Gardel Vol.1-2
-Gold Collection
-Gotas De Veneno
-Grandes Del Tango 1-8
-Grandes Éxitos-2CD
-Greatest Hits
-Greatests of Tango
-Habla Y Canta En Sus Periculas
-Homenaje A Carlos Gardel- vol.1-2
-Inagualable
-Incomparables
-Interpreta A Cadicamo
-Joyas de la Musica, Vol. 1-2
-King Of Tango – Vol.1-2
-La Cancion de Buenos Aires
-La Cumparsita
-La Historia Completa De Carlos Gardel - Volumen 1-50
-La Muchacha Del Circo
-La Música De Sus Películas
-La Ultima Copa
-Las 60 Mejores Canciones-2CD
-Las Canciones de Carlos Gardel
-Las Mujeres Aquellas-Vol.1-4
-Las Voces Del Siglo XX Vol.1
-Latin Grooves - Tango
-Latin Pearls Vol.1-2
-Le Créateur du Tango Argentin-2010
-Legend
-Les Plus Beaux Tangos
-Leyendas del Tango
-Lo Mejor de Carlos Gardel
-Lo Mejor De Rca Victor
-Los Exitos De Sus Peliculas
-Los Grandes Exitos
-Los Tangos Mas Buscados
-Madre Hay Una Sola
-Magic Of Carlos Gardel
-Mano A Mano
-Marcelo Alvarez Sings Carlos Gardel
-Marioneta
-Master of Tango
-Masterpieces
-Mi Buenos Aires Querido
-Mi Noche Triste
-Mi Primer Gol!
-Milonga Del 900
-Nadie Canta Com Gardel
-Nostalgia
-Old Bunny Tango
-Pasion de Tango: Authentic Tangos from Argentina
-Passion Of Argentina
-Plus Grandes Chansons
-Pobres Chicas-Vol. 1-11
-Poesia Lunfarda Vol.1-2
-Por Una Cabeza
-RCA Victor 100 Años
-Remasterizado año 2010
-Rosas De Otono
-Saludos Amigos
-Serie De Oro Vol 1-2
-Siga El Corso-1-20
-Souvenirs Vol.1-2
-Su Buenos Aires Querido 1
-Sus 20 Tangos Mas Famosos
-Sus 40 Tangos Mas Famosos
-Sus Mas Grandes Temas
-Sus Mejores Tangos
-Tango Argentino-Vol.1-20
-Tango Collection
-Tango King: 20 Greatest Hits
-Tango Poreno-Vol.1-20
-Tangos Argentinos
-Tangos de Legende
-Tangos Vol.1-3
-The Best Of Carlos Gardel
-The Collection
-The Gold Collection
-The Great Tango Voice, Vol. 1-2
-The King of Tango Vol.1-2
-The Passion of Argentina
-The Passion of Tango
-The Very Best of Carlos Gardel
-Todo Gardel - Esencial
-Todo Gardel - Fundamental
-Todo Gardel - Imprescindible
-Todo Gardel 1927-2CD
-Tomo Y Obligosu-Vol.1-14
-Twenty Grandes Exitos
-Une Passion Argentine
-Unico
-Very Best Of
-Vintage Music No. 91 - LP: Carlos Gardel
-Volver - Caminito - Cuesta Abajofilmleri

-Flor de Durazno (1917)
-Luces de Buenos Aires (1931)
-Esperame (1933)
-La Casa es seria (1933)
-Melodía de Arrabal (1933)
-Cuesta abajo (1934)
-El Tango en Broadway (1934)
-El Día que me quieras (1935)
-Cazadores de estrellas (1935)
-Tango Bar (1935)
-Gardel (2008)

web sayfası


Carlos Gardel Fotoğrafları

0 yorum:

Yorum Gönder

ku ba ba..

Mitolojide, ay Kibele'nin simgesidir, zira o, aynı zamanda, aytanrıçasıdır da... ... Anadolu uygarlıkları içinde en dikkat çekici özelliklere sahip olan Kibele, aynı zamanda "Kubile", " Agdistis" "Artemis" ,"Vuruşemu", "Hepat" ve Frigler'de KUBABA olarak bilinir. ... O dönemde toplumda kadın erkeğe eşdeğer konumdaydı ve " Kybele" ismi de bu inancı simgelemektedir. ... Bu blog ise kadına ve müziğe yani, hayatı besleyen iki kaynağa adanmıştır..