...

Ku-Ba-Ba Blog'taki yazılar ve album tanıtımları Motet & Sudaay tarafından hazırlanmaktadır-Müzik dünyasında belli bir değer yaratmış isimlerin tanıtılması amacıyla hazırlanmış bir blogtur..

28 Ocak 2010 Perşembe

Itzhak Perlman-A Jewish ViolinRozhinkes mit Mandlen
Bereceuse sfaradite
Sholom Aleykhem
A Yidd
ishe Mamme
Oif'n Preipechik brennt a feier
Doyna
Der Alter Bulgar
Lekho Neranena
Golen Tan
ts
Honga Encore
Rememberences
Oif'n Weig steyt a Boim
Reb Itzik
's Nign
Nigun
Viahlin soll ich geyn?
Theme from Schindler's List
albüm bilgisi

31 Ağustos 1945 Tel Aviv doğumlu Yahudi asıllı Amerika'lı keman virtüozü Itzhak Perlman, şu anda yaşayan en büyük kemancılardan biridir.

Çocuk felci nedeniyle yaşantısını farklı bir şekilde yürütmek zorunda kalan Itzhak Perlman müzik hayatına Tel Aviv' de radyo progmanında duyduğu bir kemanın sesine olan hayranlığıyla adım attı diyebiliriz. Tel Aviv' deki Academy of Music' de müzik yaşamına başlayan Perlman, Amerika'da büyük keman pedagogu Ivan Galamian ve onun asistanı Dorthy DeLay ile birlikte Julliard School'da tamamladı.

Sayısız konserler ve albümlerle hala karşımızda olan büyük sanatçı sadece klasik anlamda değil, klasik müzikle jazz ve Yahudi müziklerinin içinde de yer aldı.

Solo konserleriyle birlikte diğer ünlü sanatçılarla da çalışmayı ve müzik adına onlarla işbirliği yapmayı ihmal etmeyen büyük bir bestecidir.

Bazı filmlerin müziklerinde kemanıyla filmlere ruh katan bir sanatçıdır da.

Bu filmlerden bazıları şunlardır;

"Bir Geyşanın Anıları" nda Yo-Yo Ma ile birlikte çalıştı.

Ayrıca unutulmaz filmlerden "Schindler's List" onun kemanından çıkan olağanüstü tınılarla sanki farklı yerlere taşındı.

Teknik olarak müzik otoritelerince ondan daha üstünü yoktur şeklindeki düşünceyi kabul etmemekle birlikte kemandaki dahi kişilerdendir.0 yorum:

Yorum Gönder

ku ba ba..

Mitolojide, ay Kibele'nin simgesidir, zira o, aynı zamanda, aytanrıçasıdır da... ... Anadolu uygarlıkları içinde en dikkat çekici özelliklere sahip olan Kibele, aynı zamanda "Kubile", " Agdistis" "Artemis" ,"Vuruşemu", "Hepat" ve Frigler'de KUBABA olarak bilinir. ... O dönemde toplumda kadın erkeğe eşdeğer konumdaydı ve " Kybele" ismi de bu inancı simgelemektedir. ... Bu blog ise kadına ve müziğe yani, hayatı besleyen iki kaynağa adanmıştır..